Program do czytania tekstu online

Czytanie tekstu online.

Każdego dnia zalewa nas potok informacji. Poza otaczająca rzeczywistością dociera do nas mnóstwo informacji poprzez prasę, radio, telewizję i coraz bardziej popularny internet. Szacuje się, że już obecnie ponad połowa informacji docierających do człowieka dostarczana jest przez komputery.

Ludziom najłatwiej jest przyswajać informacje, które widzą i słyszą, dlatego otaczające nas urządzenia skonstruowane są w ten sposób, aby wykorzystywać te najbardziej efektywne zmysły. Z łatwością robi to telewizja. Jednak już w internecie wartościowe treści dostępne są zwykle w postaci tekstowej. Odczytujemy je z ekranu, jednak w dłuższej perspektywie może to być męczące i szkodliwe dla naszego wzroku.

Dlatego coraz większą popularność zyskują programy pozwalające na odczytywanie tekstu online za pomocą mowy syntetycznej. Programy do czytania tekstu pozwalają użytkownikowi na słuchanie dowolnego tekstu z komputera, odciążając oczy. Pozwalają one na czytanie stron internetowych, ale także odczytują wszelkie inne treści np. teksty w edytorze Word, pliki txt czy pdf.

Tego typu programy korzystają z głosów syntetycznych, których jakość zbliżona jest do naturalnej mowy ludzkiej. W przypadku krótkich tekstów, może być trudno odróżnić czy mówi do nas prawdziwy człowiek czy maszyna.

Program do czytania tekstu online - który wybrać?

Wykorzystanie syntezy mowyNajbardziej popularne i najwyższej jakości syntezatory mowy w języku polskim i wielu innych językach dostępne są online na naszej stronie: harposoftware.com.

Szeroki wybór głosów wiodących producentów, ich wysoka jakość oraz łatwość zakupu i instalacji programu czytającego tekst zachęcają do dokonania zakupów. Istotna jest możliwość przetestowania głosu oraz gwarancja satysfakcji udzielana przez sprzedawcę: klient, który nie będzie zadowolony z jakości głosu czytającego tekst może odzyskać swoje pieniądze przez 30 dni od zakupu. Warto zwrócić uwagę, że głosy te przeznaczone są wyłącznie do zastosowań niekomercyjnych.

Program do czytania tekstu online - jak to działa?

Posługiwanie się programami czytającymi tekst jest zwykle banalnie łatwe. Wystarczy zaznaczyć tekst, który nas interesuje, wybrać odpowiedni skrót klawiszowy, a program rozpocznie czytanie. Można także wpisać, albo wkopiować dowolny tekst do okna programu po czym zlecić syntetycznemu lektorowi jego odczytanie.

Programy czytające tekst mogą być szczególnie przydatne osobom z niepełnosprawnościami, na przykład niewidomym czy osobom z dysleksją (czytany tekst można śledzić na ekranie a czytane w danej chwili słowo może być wyróżnione). Takim klientom polecany jest szczególnie Rehabilitacyjny Pakiet Głosów: Rehabilitacyjny pakiet głosów.

Program do czytania tekstu online - dla kogo?

Wykorzystanie syntezy mowyProgramy do czytania tekstu wykorzystywane są często także przez osoby o podzielnej uwadze; potrafią one jednocześnie słuchać jednego tekstu, przeglądają w tym czasie jakiś inny, co prowadzi do wzrostu produktywności tych użytkowników.

Program do czytania posłuży także osobom uczącym się języków obcych oraz takim, które zajmują się korektą tekstów (z uwagi na konstrukcję ludzkiego mózgu błąd w tekście zdecydowanie łatwiej jest usłyszeć niż zobaczyć, a jak wiadomo niektóre błędy nie są rozpoznawane przez komputery).

Program do czytania tekstu online w wersji komercyjnej

Ciekawym i zyskującym coraz większą popularność rozwiązaniem jest komercyjny serwis online umożliwiający konwersję i nagranie teksu: s2g-online.pl

Wystarczy wpisać lub wkopiować dowolny tekst, aby już po chwili uzyskać plik dźwiękowy. Zgodnie z warunkami licencji przygotowane w serwisie pliki, zawierające odczytany tekst, można bez ograniczeń wykorzystywać w celach komercyjnych.

W serwisie dostępnych jest kilkadziesiąt głosów, zarówno męskich jak i żeńskich, w wielu popularnych językach. Dodatkowo użytkownik ma możliwość parametryzacji nagrania i wyboru, zgodnie ze swymi upodobaniami, szybkości mowy czy wysokości mowy.

Każdy użytkownik, który zarejestruje się w serwisie otrzymuje możliwość bezpłatnego przetestowania serwisu i nagrania krótkiego tekstu. Po potwierdzeniu rejestracji na koncie pojawiają się darmowe kredyty, którymi później płaci się za czytanie tekstu.

Usługa czytania tekstu online jest przyjazna użytkownikowi: jest wygodna, nie obciąża zasobów komputera użytkownika (tłumaczenie na dźwięk odbywa się na serwerze usługodawcy) i gwarantuje, że otrzymamy natychmiast potrzebne nam nagranie.