Translator Ivona

Tłumaczenie i nagranie tekstu w obcym języku, również do celów komercyjnych - Translator Ivona.

Wielojęzyczne tłumaczenieW dobie globalizacji i powstawania licznych firm międzynarodowych możliwość wykorzystania wielu języków do komunikacji biznesowej staje się kluczowa.

Każdy z nas chciałby mówić w wielu językach, ale ….nie każdy potrafi. Niektórzy znają jeden czy dwa języki, eksperci językowi znają ich kilka, ale co zrobić kiedy potrzebujemy profesjonalnie nagranego tekstu w nieznanym nam języku?

Można oczywiście zatrudnić tłumacza, a następnie lektora (najlepiej native-speakera), ale jeśli zakładamy, że realizujemy projekt budżetowy musimy poszukać tańszych sposobów na realizację tego pomysłu.

Translator i lektor w jednym – dostępne rozwiązania

Mimo przeszukania zasobów Internetu nie znalazłem rozwiązania, które pozwoliłoby bezpośrednio na dokonanie konwersji z języka polskiego w piśmie do obcego w mowie.

Postanowiłem więc podzielić pracę na etapy i skorzystać z dwóch popularnych rozwiązań do osiągnięcia mojego celu. Nazwałem je "Translator IVONA" ("Tłumacz Ivona")

1) Pozyskanie tłumaczenia

Jak powszechnie wiadomo na stronie translate.google.com można przetłumaczyć każdy tekst na jeden z wielu dostępnych języków. Wpisanie czy wklejenie tekstu, wybór języka, na który tłumaczymy tekst zajmuje dosłownie chwilkę.

Przetłumaczony tekst nie jest może idealny, ale komunikatywny i wystarczający w wielu sytuacjach codziennych.

Tak przygotowaną treść można też zlecić do poprawienia tłumaczowi.

2) Nagranie tekstu w obcym języku

Jeżeli tekst jest gotowy, możemy przejść do nagrania...

Moglibyśmy zlecić nagranie Native Speakerowi, jednak nie zawsze mamy dostęp do native speakera mówiącego językiem, którego akurat potrzebujemy lub choćby do sprzętu nagrywającego. W dodatku jest to rozwiązanie mało elastyczne – każdorazowa zmiana w tekście wymagałaby nowego nagrania, a co za tym idzie – zwiększałaby koszty przedsięwzięcia.

Oto alternatywa, czyli dwie wersje procedury pn. Translator IVONA:

2.1) Nagranie tekstu syntezatorem Ivona online (usługa Speech2Go online)

Wielojęzyczne tłumaczenieSamoobsługowy serwis s2g-online.pl świadczy usługę nagrywania tekstów głosami Ivona w kilkudziesięciu językach (także po polsku). Każdy użytkownik może tu samodzielnie nagrać dowolny komunikat jednym z najpopularniejszych na świecie głosów syntetycznych. Nagrany plik dźwiękowy można wykorzystywać w każdy (legalny) sposób - do wykonania nagrań w centralce telefonicznej, jako głos lektora pod filmami Youtube, do słuchania książek, które to nagrania można także rozpowszechniać.

Usługa jest bardzo wygodna - po rejestracji w serwisie wystarczy wpisać lub wkopiować dowolny tekst w okno po wybraniu "Nowe nagranie" na podstronie "Moje nagrania", wybrać język, głos i inne parametry (np. szybkość mowy), a już po chwili uzyskujemy nagranie mp3 zawierające nasz tekst.

Po rejestracji uzyskują Państwo możliwość dokonania dwóch niedługich bezpłatnych nagrań, a uzyskane pliki można wykorzystać też w celach komercyjnych.

Do obsługi serwisu nie są konieczne jakieś specjalne umiejętności techniczne, a korzystać z niego można przy pomocy komputera, tableta a nawet telefonu. Wymagane jest jedynie połączenie z Internetem, a cała konwersja wykonywana jest na serwerze usługodawcy, a więc nie obciąża naszych zasobów. Do dokonania nagrania wykorzystywane są znane i cenione głosy Ivona, a konwersja 1-stronicowego tekstu zabiera jedynie kilkanaście sekund.

2.2) Nagranie tekstu syntezatorem Nuance lub IVONA lokalnie - na własnym komputerze

Speech2GoIvona (używana do nagrań w serwisie Speech2Go online) oferuje głosy mówiące w  25 językach, jednak jeżeli nie znajdą Państwo w ofercie Ivony tego poszukiwanego, istnieje możliwość skorzystania z oferty głosów innych firm. Na stronie harposoftware.com udostępniamy program Speech2Go zintegrowany ze 150 głosami Ivony i Nuance. Program można tutaj kupić na własność i zainstalować go na osobistym komputerze (wyposażonym w system Windows), a następnie nagrywać komunikaty bez ograniczeń.

Niestety nagrań wykonanych z pośrednictwem programu zakupionego na tej stronie nie można wykorzystywać do celów komercyjnych.Translator IVONA - dostępne języki:

Producent głosu

Ivona

Nuance

Gdzie kupić konwerter? s2g-online.pl (licencja komercyjna),
harposoftware.com (do domowego użytku)
harposoftware.com (do domowego użytku)
Dostępne języki Polski
Angielski - Australia
Angielski - Indie
Angielski - USA
Angielski - Wielka Brytania
Angielski - Walia
Duński
Francuski
Francuski - Kanada
Hiszpański - USA
Hiszpański - Hiszpania
Islandzki
Niderlandzki
Niemiecki
Norweski
Portugalski - Brazylia
Portugalski
Rosyjski
Rumuński
Szwedzki
Turecki
Walijski
Włoski
Polski
Angielski - Australia
Angielski - Wielka Brytania
Angielski – Indie
Angielski - Irlandia
Angielski - Szkocja
Angielski - Południowa Afryka
Angielski USA
Arabski
Baskijski
Bułgarski
Chiński Kantoński
Chiński Mandaryński
Czeski
Duński
Fiński
Francuski - Kanada
Francuski - Francja
Galicyjski
Grecki
Hebrajski
Hindi
Hiszpański - Argentyna
Hiszpański - Kolumbia
Hiszpański - Meksyk
Hiszpański - Hiszpania
Holenderski - Belgia
Holenderski - Holandia
Indonezyjski
Islandzki
Japoński
Kataloński
Koreański
Mandaryński Tajwan
Niemiecki
Norweski
Portugalski – Brazylia
Portugalski – Portugalia
Rumuński
Rosyjski
Słowacki
Szwedzki
Tajski
Turecki
Walencjański
Węgierski
Włoski